Ve světě financí jsou všechna pravidla většinou jasné daná. A to u bankovních i nebankovních institucí. S některými termíny se můžete tedy setkat při vyřízení půjčky či hypotéky jak v jednom, tak i v druhém případě. Tím termínem je věřitel.
- Už z označení vyplývá, že je to člověk či instituce, od kterého plyne finanční pomoc.
- Je to ten, který půjčuje.
Setkat se ovšem můžete také s alternativními názvy – půjčující anebo investor. Společnost, která je označována jako věřitel, má právo určovat podmínky celého úvěru a také má právo rozhodnout o veškerých podrobnostech, které se budou úvěru týkat.
- Věřitelem https://nebankovni-hypoteka-cz.cz/aktuality/veritel/ se nemůže stát kdokoliv.
- Každý, kdo uvažuje o této cestě, měl by si uvědomit, jestli je na jeho kontě dostatečně vysoká částka.
- Za základní kapitál se považuje částka dvacet miliónů korun.
- Není to ovšem jediná podmínka, kterou je zapotřebí splňovat.
V případě neplacení může věřitel podniknout další kroky
K tomu, aby bylo možné legálně půjčovat peníze na zástavu, je nutné mít bezpodmínečně živnostenské oprávnění. Z úhlu pohledu žadatele o úvěr je celkem velký rozdíl v tom, zda mu bude poskytnut podnikatelský nebo spotřebitelský úvěr. Rozdíl je stanoven i pro samotného poskytovatele neboli věřitele. Pro možnost poskytnout spotřebitelské úvěry jsou kritéria získání potřebné licence daleko přísnější.
- Je zřejmé, že každý věřitel zapůjčí své finanční prostředky pouze s určitým úrokem. http://www.pracepropravniky.cz/vzory-smluv/smlouva-o-zapujcce-penez-vzor
- Je to v podstatě odměna za to, že úvěr poskytl.
Tato úroková částka se u jednotlivých poskytovatelů může dost lišit. Většinou se ale jedná o sazbu od tří procent. Záleží na tom, jestli je klient bonitní nebo nikoliv. Věřitel má také právo v případě nezaplacení pohledávky předat ji dál. Pak bude na dlužníkovi vymáhána zákonně povolenými metodami.